Koncepcja

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i integracji sztuk pięknych „SONOSFERA” oraz firma konsultingowa MasConsulting – departament „Art&Business” mają przyjemność zaprosić na II edycję Międzynarodowej Letniej Akademii Sztuki. Główną ideą Letniej Akademii Sztuki jest integracja sztuk pięknych. Celem Letniej Akademii Sztuki jest edukacja, promocja kultury i sztuki oraz poszerzanie horyzontów i świadomości twórczej poprzez warsztaty muzyczne, malarskie, fotograficzne i filmowe oraz wykłady tematyczne związane ze sztuką i filozofią .

Nowatorskim rozwiązaniem tegorocznej edycji będę warsztaty orkiestrowe – będą one odpowiedzią na często zadawane sobie przez muzyków pytanie: Co jeśli nie kariera solistyczna? Jak można rozwinąć swój talent i potencjał pracując w orkiestrze kameralnej lub symfonicznej. Jak znaleźć w niej miejsce i wpływać na kształt i brzmienie orkiestry. A to bardzo ważne zagadnienia gdyż ostatecznie wiekszość młodych muzyków trafi własnie do orkiestr. Celem warsztatów orkiestrowych będzie wszechstronne przygotowanie młodych artystów do pracy w najlepszych orkiestrach na świecie.

Warsztaty orkiestrowe będą poświęcone w tym roku interpretacji i nowatorskim technikom wykonawstwa muzyki baroku i/lub klasycyzmu, uczestnicy będą zgłębiać tajniki wykonywania tej muzyki według dawnych praktyk wykonawczych m.in. na takich instrumentach jak: skrzypce barokowe, altówka barokowa, wiolonczela barokowa, flet traverso, obój barokowy, fagot oraz klawesyn. Równolegle będzie prowadzona klasa śpiewu solowego połączona z możliwością współpracy z orkiestrą. Wszystko to pod okiem  znakomitego międzynarodowego zespołu muzyków i wykładowców – każda sekcja instrumentalna będzie miała dedykowanego profesora do prób sekcyjnych.

Kurs przeznaczony jest głównie dla młodzież licealnej i akademickiej w wieku ok. 17-25 lat, uczniów szkół muzycznych, akademii i uniwersytetów muzycznych, osób będących na początku swojej drogi artystycznej, pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat stylowej interpretacji dzieł muzyki klasycznej.

W odróżnieniu do kursu muzycznego, w kursie malarstwa i rysunku mogą uczestniczyć wszystkie osoby chętne, nawet bez specjalnego przygotowania, pragnące poszerzyć swoje horyzonty i szukające swojego sposobu wyrażenia siebie w życiu. Kurs fotograficzny jest natomiast przeznaczony dla osób już fotografujących, znających podstawy fotografii analogowej lub cyfrowej, szukających swojej drogi artystycznej. Kurs ten nie jest pomyślany jako klasyczny kurs fotografii uczący poszczególnych umiejętności fotograficznych (portretu czy zdjęć plenerowych), zajęcia prowadzone w formie konsultacji będą raczej sprzyjały twórczym dyskusjom o pojęciu i rozumieniu sztuki w fotografii i sztuki jako takiej. Wspólne analizy wykonanych zdjęć – zadań artystycznych mają na celu zbudowanie artystycznej świadomości. Te trzy dziedziny sztuki stanowią niejako fundament naszej Akademii, a dookoła nich będą odbywać się warsztaty i wykłady zarówno ściśle merytoryczne jak również o tematyce ogólno-humanistycznej, otwartej dla szerokiego grona odbiorców.

Prowadzone w ramach Akademii wykłady mają charakter otwarty i są kierowane do całej społeczności Trójmiasta a także do odwiedzających wybrzeże turystów.

Równolegle do Akademii odbędzie się Festiwal „Sonosfera”.

Na obie imprezy serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki, zarówno tych już praktykujących swoją miłość jak również tych którzy dopiero chcieli by zacząć. W naszej Akademii znajdzie się miejsce dla Was wszystkich.